تبلیغات
شهید مهدی مکارچیان - مطالب هفته چهارم آذر 1392
منوی اصلی
وصیت شهدا
وصیت شهدا
روزشمار فاطمیه
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • پخش زنده حرم دانشنامه عاشورا
درباره

جستجو
مطالب پیشین
آرشیو مطالب
لوگوی دوستان
ساعت فلش مذهبی تاریخ روز
روزشمار محرم عاشورا جنگ دفاع مقدس ابزار و قالب وبلاگ
کارنامه عملیات ها
جنگ دفاع مقدس
کاربردی
حدیث موضوعی

  سردار شهید عبدالحسین‌ برونسی

زندگی نامه : زندگینامه‌ كودكی‌ را كه‌ عصرروز بیست‌ و سوم‌ شهریور ماه‌ هزار و سیصد وبیست‌ و یك‌ صدای‌ گریه‌اش‌ در روستای گلبوی کدکن تربت حیدریه پیچید عبدالحسین‌ نام‌ نهادند. وقتی‌ در لباس‌ سربازی‌ به‌ روستا آمد مردم‌ از خوشحالی‌ در پوست‌ خودنمی‌گنجیدند. ورود مأمورین‌ اصلاحات‌ ارضی‌ شاه‌ و عدم‌ قبول‌ آب‌ و ملك‌ باعث‌مهاجرتش‌ به‌ شهر مشهد شد. مشاغل‌ متفاوت‌ را آزمود و چون‌ در هر كدام‌شبهه‌ای‌ بود دست‌ به‌ بنایی‌ زد. با ارشادات‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ با مسایل‌ سیاسی‌ آشنا شد و پا در ركاب‌مبارزه‌ با رژیم‌ پهلوی‌ گذاشت‌ و مأمورین‌ ساواك‌ در زیر شكنجه‌ دندانهایش‌را شكستند. انقلاب‌ كه‌ پیروز شد جزو اولین‌ افراد اعزامی‌ به‌ كردستان‌ بود.عرصه‌های‌ نبرد حق‌ علیه‌ باطل‌ بستر مناسبی‌ بود كه‌ استعداد بالقوه‌ او به‌فعل‌ در آید و از فرماندهی‌ گروهان‌، به‌ فرماندهی‌ تیپ‌ هجدهم جوادالائمه‌برسد و دراین‌ سالها رشادت‌ و ایثارگری‌ او زبانزد خاص‌ و عام‌ بود تا آنجا كه‌دشمن‌ چنان‌ هراسی‌ از برونسی‌ داشت‌ كه‌ برای‌ سرش‌ جایزه‌ تعیین‌ كرد. این‌ سردار سرفراز بعد از زیارت‌ خانه‌ خدا به‌ مرحله‌ای‌ از شهود رسیده‌بود كه‌ زمان‌ و مكان‌ شهادت‌ خودش‌ را می‌دید و سرانجام‌ در عملیات‌ بدر،پس‌ از رشادت‌ بسیار در چهار راه‌ خندق‌ در 25/12/63 به‌ شهادت‌ رسید.‌
وصیت نامه : فرازی‌ از وصیت‌نامه‌ ... شما ای‌ زن‌، چون‌ زینب‌ كبری‌ (سلام‌الله علیها) فرزندانم‌ را هم‌ پدری‌كن‌ و هم‌ مادری‌، مادری‌ كه‌ اسلام‌ می‌گوید. برای‌ چندمین‌ بار باز هم‌می‌گویم‌؛ هر كس‌ آمد و گفت‌: فرزند بی‌ بابا نمی‌خواهم‌ باید توی‌ دهنش‌بزنید. همسر عزیزم‌ شما هفت‌ فرزند دارید، باید آنها را آنچنان‌ با اسلام‌ آشناكنید كه‌ روز قیامت‌ هم‌ به‌ درد خودت‌ بخورند و هم‌ به‌ درد من‌، در راه‌ امام‌خمینی‌ كه‌ همان‌ راه‌ قرآن‌ و راه‌ امام‌ حسین‌ است‌ بروند تا سر حدشهادت‌. از همه‌ شما می‌خواهم‌ كه‌ هر موقع‌ پسرانم‌ را داماد كردید، یك‌دختر مؤمن‌ بگیرید، فاطمه‌ و زهرا را هم‌ یك‌ شوهر مؤمن‌ برایشان‌ انتخاب‌كنید، برای‌ داماد و عروس‌ كردن‌ فرزندانم‌ پی‌ مال‌ دنیا نروید، فقط‌ ببینید كه‌ ازهمه‌ بهتر خدا را می‌شناسد، ملاك‌ خدا باشد. در هر كار اگر انسان‌ خدا را درنظر بگیرد انحراف‌ ایجاد نمی‌شود. همسر عزیزم‌! اگر شما این‌ حرف‌هایی‌ كه‌ من‌ در وصیت‌ نامه‌ نوشتم‌، عمل‌ كردید، من‌اگر در راه‌ خدا شهید شدم‌، شما را تا به‌ بهشت‌ نبرم‌! خودم‌ نمی‌روم‌. ازهمه‌ی‌ شما می‌خواهم‌ كه‌ مرا حلال‌ كنید و از پدر و مادر مهربانم‌ هم‌می‌خواهم‌، كه‌ مرا حلال‌ كنند.


که سر انجام بعد از گذشت 27 سال پیکر شهید برونسی طی عملیات ویژه ای در شرق دجله به همراه ۱۲ شهید دیگر پیدا، و به میهن منتقل شد و در روز شهادت حضرت زهرا (س) همزمان با دهه دوم در مشهد تدفین می شود.اربعین

کربلایت بار دیگر منزل زینب شده
در عزای اربعینت جان او بر لب شده


او که شمع محفل شمس و قمر، وان غنچه بود
بعد از این پروانه ی هجده گل و کوکب شده


زینبی کز نور او دنیای دل جان می گرفت
بین چگونه عالم قلبش ز هجرت شب شده


جان مادر از رقیه نزد او حرفی نزن
زین سبب از شام تا کرب و بلا در تب شده


سرفراز آمد به دیدار حسین بن علی
با زبان حیدری زینت برای اب شده


من نمی گویم بر او بعد علمدارت چه شد
هیبت زهرا نشان، گویای این مطلب شده


روی چشمان عمود خیمه ها پا می نهاد
از جفای تیر دشمن حال بی مرکب شده


جملگی اهل سما گریان به حال زینب و
نغمه ی «طایر» دمادم ناله و یارب شده

پی نوشت:

چقدر کسی که روز اربعین تو، در کربلای تو نیست غریبه

به دل سوخته و پرحسرت ما هم نگاه کن ح س ی ن


همه دارند به سوی حرمت می آیند

طبق معمول من بی سرو پا جاماندم.حضور در صحنه...

بسیجى باید در وسط میدان باشد تا فضیلتهاى اصلى انقلاب زنده بماند...بسیج، یعنى حضور بهترین و با نشاطترین و باایمان‌ترین نیروهاى عظیم ملت در میدانهایى كه براى منافع ملى و براى اهداف بالا، كشورشان به آنها نیاز دارد. بسیج در یك كشور، معنایش آن زمره‌اى است كه حاضرند این پرچم افتخار را بر دوش بكشند و برایش سرمایه‌گذارى كنند؛ كه آسان هم نیست.

(بیانات در جمع بسیجیان حاضر در اردوى فرهنگى رزمىِ یاران امام على(ع)

بصیرت مندی....

بسیج نه به پول وابسته است، نه به عنوان و جاه و جلال وابسته است، نه به دستور از بالا وابسته است. معیار بسیج، بصیرت است و ایمان. ایمان از دل او میجوشد، او را به كار وادار میكند؛ بصیرت هم به او تفهیم میكند كه چگونه حركت كند، معیارها را چگونه تشخیص بدهد، راه را چگونه طى كند. این معناى بسیجى است.

(بیانات در دیدار جمع كثیرى از بسیجیان كشور-۱۳۸۸/۰۹/۰۴)

دغدغه مندی و مسئولیت پذیری...

یك بسیجى، آن كسى است كه مقدورات و امكان خود را در راه هدف‌هاى عظیم این ملت به میدان مى‌آورد؛ خود را سهیم مى‌كند؛ خود را مسؤول مى‌داند و مایل نیست كنار بنشیند، تا دیگران تلاش كنند، او هم نگاه كند؛ یا آن‌جایى كه سودمند است، سودش را ببرد؛ و یا تا یك گوشه‌اش ساییده شد، بنا كند به ایراد گرفتن و اعتراض كردن؛ این‌جور انسان هم در جامعه داریم؛ بسیجى آن كسى است كه این‌گونه نیست.

(بیانات در دیدار هزاران نفر از بسیجیان-۱۳۸۴/۰۹/۰۷)

زندگی شهادت طلبانه...

مكتب بسیج، مكتب مجاهدت معنوى و مخلصانه است. این مجاهدت، براى ملت و كشور و بالاتر از همه براى دین خدا و سرافرازى پرچم آزادگى اسلامى در همه‌ى دنیاست. این مجاهدت خطراتى دارد. بالاترین خطر براى انسان، جان باختن است. در مكتب بسیج، نام این جان باختن «شهادت»است. شهادت بالاترین ارزش عاشورایى انسان و بالاترین ارزش در معیار ارزش‌هاى معنوى است. در روایت وارد است: «فوق كل ذى برّ برٌّ حتى یقتل الرّجل فى سبیل‌اللَّه»؛ بالاتر از هر فضیلتى، ارزشى و معنویتى، ارزش دیگرى وجود دارد، تا وقتى كه فرد به شهادت مى‌رسد، كه بالاترین ارزشهاست. آن معناى جهاد است و این معناى شهادت است.

(بیانات در مراسم صبحگاه رده‌های مختلف نیروى مقاومت بسیج‌-۱۳۸۴/۰۶/۰۲)

تلاش عاشقانه و مومنانه...

تفكر بسیجى تركیبى است از ایمان عمیق، تلاش مخلصانه، هشیارى در شناخت دشمن، گذشت و ایثار در برابر دوست، و ایستادگى و مقاومت شجاعانه و خستگى‌ناپذیر ... و این است آن حقیقت والایى كه امام بزرگوار ما به خاطر آن، بسیجى بودن را افتخار خود مى‌دانست.

(پیام به پنجمین گردهمایى بسیج دانشجویى‌- ۱۳۷۷/۰۷/۱۴)

فعالیت و نشاط...

اگر بتوانید بسیج را هرچه فراگیرتر كنید و دل‌هاى بیشتر و نشاطِ متراكم‌ترى را وارد این صحنه‌ى عمل بكنید، آینده‌ى این كشور تضمین‌شده‌تر است. روحیه‌ى بسیجى یك روحیه‌یى است كه اگر در هر نقطه‌یى و در هر قشرى به‌وجود بیاید، در آن‌جا فعالیت و نشاط و حركت و حیات را مضاعف و چند برابر مى‌كند؛ این معناى بسیج است

(بیانات در دیدار هزاران نفر از بسیجیان-۱۳۸۴/۰۹/۰۷).


کوچه هایمان را به نامشان کردیم که هر وقت آدرس منزلمان را می دهیم بدانیم از گذرگاه کدام شهید با آرامش به خانه رسیده ایم .