مرور سریع

بیانات در دیدار جمعى از مداحان اهل بیت علیهم‌السلام

  ۳۱ /۰۱ /۱۳۹۳


الگو گرفتن از رفتار ائمه(علیهم السلام):

1- یكى از نعمتهاى بزرگ خدا در حقّ ما است كه منبع الهام براى جامعه‌ى اسلامى و شیعى، با ولادتها، با زندگى‌نامه‌ها، با دوران شهادتها، پى‌درپى و به‌طور متواتر به جامعه‌ى ما الهام میدهد؛ این را خیلى باید قدر دانست.

2- قطعاً ذهن محدود بشرى نمیتواند ابعاد شخصیّت‌هاى آسمانى و افلاكى از قبیل فاطمه‌ى زهرا (سلام الله علیها) را محاسبه و اندازه‌گیرى كند؛ عقلها توان این را ندارند كه این ابعاد معنوى را تقویم كنند، تقدیر كنند، اندازه‌گیرى كنند؛ لكن میشود از رفتارها الگو گرفت.

3- امیرالمؤمنین فرمود: شما نمیتوانید مثل من رفتار کنید؛ امّا میتوانید به من کمک کنید؛ با چه چیزى؟ «بِوَرَعٍ»، با ورع خودتان، با پرهیز خودتان از گناه، با اجتهاد و کوشش و تلاش خودتان؛ اینها وظیفه‌ى من و شما است.

 4- درس زندگى صدّیقه‌ى طاهره، فاطمه‌ى زهرا(سلام‌الله‌علیها) این است براى ما: تلاش، اجتهاد، كوشش، پاك زندگى كردن؛ همچنان‌كه آن بزرگوار یكپارچه معنویّت و نور و صفا بود.

 

فرصتها  و مسئولیتهای مداحی:

 1- سنّت و شیوه‌ى مدّاحى و ستایشگرى خاندان پیغمبر در بین جامعه‌ى ما خوشبختانه رواج پیدا كرده است، ریشه‌دار شده است، این میشود یك فرصت.

2- گاهى یك قطعه‌ى شعر كه شما در یك مجلسى میخوانید، آن را خوب ادا میكنید، وقتى یك قطعه‌ى پر مغزِ خوش‌مضمونِ آموزش‌دهنده و آموزنده‌اى است، گاهى از یك سخنرانى دو ساعته، سه ساعته‌ى تأثیر آن بیشتر است.

3- در مقابلِ تلاشى كه دشمن میكند، ما امكانات منحصربه‌فردى داریم. این مخاطبه‌ى چهره‌به‌چهره و روبه‌رو و استفاده‌ى از ابزار هنر براى انتقال مفاهیم به مخاطبین در شكل انبوه آن یكى از وسایل منحصربه‌فردى است كه ما داریم.

4-امروز اختلافات مذهبى در میان مسلمانان، یك وسیله و برگه و یك شمشیر در دست دشمنان ما است.

5-در جلسات نباید كینه‌ورزى‌هاى مذهبى را زیاد كرد؛ این را چقدر باید تكرار كرد؟ بارها تكرار كرده‌ایم؛ بعضى حاضر نیستند [گوش كنند].

6- این را شما بیش از دیگران باید مراقب باشید. كارى نكنیم كه دشمن را در مقصودى كه دارد، موفّق بكند؛ شمشیر دشمن را تیز بكند.

7- در محیطهاى مراسم مذهبى، مراقب باشید هیچ كارى كه از حدود ضوابط شرع ممكن است بیرون برود، رخ ندهد. محیط مدّاحى و خوانندگى دینى، یك محیط پاك و مطهّرى است؛ نگذاریم آلودگى‌هایى كه متأسّفانه در دنیاى هنر در  بین مردمان بى‌قید و بى‌مبالات رواج پیدا كرده است، به محیط هنر اسلامى و مذهبى در محیطهاى مذهبى رسوخ و نفوذ كند.

8- اگر به پرمحتوا بودن نوحه‌خوانی‌ها توجّه بشود، جامعه‌ى مدّاح یكى از اثرگذارترین پیشروان اصلاح در نظام فكرى و عملى جامعه‌ى ایران خواهد بود.

9- در هر جایى كه مدّاح بامسئولیّتى، متعهّدى،  شعر درست و خوب را، با شیوه‌ى درست اجرا میكند، واقعاً اثر میگذارد، مخاطبین خودش را بیدار و آگاه میكند؛ این از آن كارهایى است كه هیچ صدقه‌ى جاریه‌اى معلوم نیست به این اندازه بتواند ارزش پیدا كند در پیشبرد جامعه.